Івано-Франківська обласна бібліотека для дітей
Меню сайту
Головна » Статті » Мої статті

Літературні премії

І. Літературні премії світу.

У Франції надзвичайно вагомою є Гонкурівська премія. Це одна з найдавніших літературних премій Європи. У 1896р. її заснував відомий письменник Едмонд Гонкур на честь померлого брата Жуля Гонкура, у співавторстві з яким він писав твори. Вперше цю премію було вручено 1903р. письменнику Д.-А.Но. Французькі літературні премії не відзначаються великими грошовими винагородами. Це може бути вишуканий, дорогий обід або сотня пляшок гарного вина. Проте ні з чим не можна порівняти почестей, які випадають на долю лауреата. Лауреатами були А.Бертран (1914), А.Барбюс (1916), М.Пруст (1919) і ін.

            Американська Пулітцерівська премія присуджується з 1917 року. Її започаткував журналіст Джозеф Пулітцер. Грошовий еквівалент цієї премії – 1000 доларів. Серед лауреатів Пулітцерівської премії – Мітчел М., Е.Хемінгуей, А.Міллер.

Молодою, але не менш авторитетною є Букерівська премія (Великобританія). Заснована в 1969 році. «Букера» присуджують англомовному роману (але не американському). Грошовий еквівалент – 20 тисяч фунтів стерлінгів (сьогодні – 50 тис. ф.ст.). Лауреати: А.Мердок, В.Холдінг, Т.ККеніллі.

Із 1950р. присуджується престижна «Премія миру німецької книготоргівлі». Її вручення відбувається під час роботи щорічного книжного міжнародного ярмарку у Франкфурті-на-Майні. Лауреати: Я.Корчак, А.Ліндгрен, В.Гавел і.ін.


ІІ.

Національні премії часто є для письменників своєрідним плацдармом для виходу на світову літературну арену, де височіє Премія Премій – Нобелівська. Не випадково на одні й ті самі імена натрапляємо в списках лауреатів національних премій і в списку Нобелівської (американці Льюїс, Хемінгуей, Фолкнер та ін.)

Це найпрестижніша літературна премія у світі. Ініціатором заснування фонду свого імені був підприємець, винахідник динаміту Альфред Нобель. За його Заповітом є 4 премії в різних галузях. Вручаються з 1901 року. Присуджує премії Шведська академія, вручає король Швеції 10 грудня. Грошова винагорода зараз становить 10 мільйонів шведських крон.

Назвемо імена найвідоміших лауреатів: Сенкевич, Кіплінг, Роллан, Хемінгуей, Камю, Франс, Метерлінк, Холдінг. З російських письменників: Бунін, Пастернак, Шолохов, Солженіцин, Бродський.

На Нобелівську премію висувались і українські письменники: Франко, Тичина, Бажан, У.Самчук (в емігрантських колах), за непідтвердженими даними: Осьмачка, Стус. Але лауреатами не стали.

Першим лауреатом Нобелівки  в галузі літератури був Сюллі-Прюдом.

 

ІІІ.  Дитячі премії (вручаються письменникам і ілюстраторам)

  1. Премія імені Ганса Крістіана Андерсена.

Найпрестижніша. Вручається один раз на 2 роки 2 квітня з 1956р. в д.н. Андерсена. Часто її називають Малою Нобелівською премією. Серед переможців: дитячі письменники А.Ліндгрен, Крюс Кестнер, Родарі, Лагерлеф.

У 1973р. Почесний диплом міжнародної премії ім. Андерсена одержав Богдан Чалий за поему-казку «Барвінок і Весна», а 1979р. до «Почесного списку Андерсена» вписано ім’я Всеволода Нестайка за його книжку «Тореадори з Васюківки», а Є.Білоусова 2003р. –  за «Оповідання про маленьку копійку та велику гривню»

У 2010р. лауреатом премії став англійський письменник Девід Алмонд (написав книгу «Безсонні ночі» для дорослих, перший його дитячий роман «Ськеллінг», другий «Глина»  (для підлітків).

Найвищою та найпочеснішою з трьох премій-нагород є Золота медаль із профілем казкаря.

 

 

  1. Найбільша нагорода в царині дитячої літератури (5 млн.шведських крон або 500 тис.євро) – шведська премія ім. Астрід Ліндгрен. Увіковічнює імя письменниці і популяризує дитячі книни.

У 2011р. премія присуджена письменникові і ілюстратору з Австралії Шону Тану. Його відомі книги «Кролики», «Нічия річ», «Прибуття».

 

Використана література:

Шк. б-ка. – 2011.  – №10. – с.119-124.

Шк. б-ка. – 2010.  – №5. – с.62-63.

Категорія: Мої статті | Додав: Умка (2012-03-28)
Переглядів: 2003 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Архів записів
Copyright MyCorp © 2021 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz